نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
35,85135,820
یورو
39,74939,585
درهم امارات
9,8059,800

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
3,589
یورو
3,978
پوند انگلیس
4,458
دلار کانادا
2,778
دلار استرالیا
2,760
فرانک سوئیس
3,663
درهم امارات
985
رینگیت مالزی
903
بات تایلند
106
یوان چین
555

قيمت ارز بانکی (ریال)

دلار آمریکا
31,666
یورو
34,782
پوند انگلیس
38,887
فرانک سوئیس
32,010
دلار کانادا
24,167
دلار استرالیا
24,279
کرون سوئد
3,586
درهم امارات
8,622
لیر ترکیه
10,233
یوان چین
4,699

          آخـــرین ها

قیمت فلزات گرانبها - دلار

انس طلا
1273.40
نقره
17.80
پلاتين
948
پالاديوم
641

قيمت سکه (تومان)

تمام بهار آزادي
1,092,000
سکه تمام - امامی
1,092,300
نيم سکه
554,000
ربع سکه
291,000
یک گرمی
184,000

قيمت طلا (تومان)

یک گرم طلا 18 عیار
110,220
یک گرم طلا 19 عیار
116,660
یک گرم طلا 20 عیار
122,810
یک گرم طلا 22 عیار
135,100
یک گرم طلا 24 عیار
146,924
هر مثقال طلا
477,900

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
48.22
نفت برنت
52.6
نفت سبک
51.45
نفت بورس توکیو
33,040
بنزین (گالن)
1.51
گاز طبیعی
3.18
گازوئیل
469.22

نگاهی کوتاه به شهرستان مشکین شهر

نام قدیم منطقه مشکین شهر خیاو بوده است. در سرشماری سال 1375 مشگین شهر 164007 نفر جمعیت داشت. مردم این شهرستان مسلمان و شیعه مذهب بوده و به زبان ترکی و فارسی صحبت می کنند. در شهرستان مشگین شهر هنرهای دستی دارای قدمت و اصالت قابل توجهی بوده و نشان دهنده ذوق و سلیقه سرانگشتان هنرمند مردمان این منطقه است. بیش تر صنایع دستی منطقه را بافته های داری تشکیل می دهند که از مهم ترین این صنایع می توان به قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی اشاره نمود. علاوه بر این بافته ها سفال گری نیز از صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود. جاذبه های طبیعی و بناهای تاریخی زیادی در شهرستان مشگین شهر وجود دارند. قلعه قهقهه با عظمت خاص و منحصر به فرد خود در بین جاذبه های تاریخی جایگاه خاصی دارد و قلعه دیو قالاسی که قدمت آن به دوره های قبل از اسلام می رسد، از مهم ترین دیدنی های شهرستان مشگین شهر به شمار می آید. ارشق که از نظر طبیعی ازمناطق بسیار زیبای مشگین شهر بوده و جالب ترین مراتع بهاره و پاییزه عشایر شاهسون را دارد نیز دارای قلعه ای است که در یک منطقه بی نظیر و زیبای طبیعی قرار گرفته است. سنگ نبشته ها و کتیبه ها ی ارزشمند باستانی، گورستان های قدیمی و قلعه های تاریخی به همراه کوه های مرتعی، رودخانه ها و دیگرجاذبه های طبیعی از مهم ترین مکان های دیدنی این شهرستان به شمار می آیند.
صنایع و معادن
صنایع شهرستان مشگین شهر را به صنایع دستی و صنایع ماشینی تقسیم می کنند. از مهم ترین این صنایع می توان به قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی اشاره نمود. قالی های مشکین شهر شباهت زیادی به قالی های سراب دارد. در این منطقه قالی ها و کناره های بادوام و ضخیم با طرح های هندسی بافته می شوند. از مهم ترین طرح هایی که در قالی بافی این شهرستان به کار می روند می توان به لچک، ترنج، کله قوچ، زرین، قلم و تک گل اشاره نمود. قالی از صادرات مهم این شهرستان به شمار می رود. صنایع پارچه بافی و صنایع کوچک محلی نیز در این شهرستان رواج دارد.
کشاورزی و دام داری
مشگین شهر منطقه ای است که عمده افراد آن به کشاورزی، باغ داری، دام داری و زنبور داری مشغول هستند مهم ترین محصولات این شهرستان عبارت اند از: گندم، جو، بنشن، تره بار، برنج، سیب زمینی، آفتابگردان، ذرت، گیاهان علوفه ای، سیب، انگور، بادام، زردآلو، گردو، گلابی، گیلاس، آلبالو، هلو، شلیل، شفتالو، آلو، آلوچه، به و توت. فرآورده های دامی و هم چنین تهیه عسل از مهم ترین فعالیت های این شهرستان محسوب می شوند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نام قدیم منطقه مشکین شهر خیاو بوده است. این شهر گذرگاه و پناه گاهی برای سوداگران و درمانده گان بود. در سده های اولیه اسلامی مجاهدان و از جان گذشته گانی بودند که در سبلان سنگر می گرفتند. هر گوشه این سامان، نشانه هایی از آن روزها را به یادگار دارد. هم چنین روشن گردیده که در زمان هایی دورتر، مدنیتی ناشناخته و بزرگ در این حوالی بوده که هم چنان دست نخورده در زیر خاک مدفون است.
« خیاو» در حاشیه سرزمینی افتاده است که روزگاری به اسم « آران » مشهور بود. این منطقه زبانی ویژه داشت که تا سده چهارم هجری با همه آشفتگی ها و آمیخته گی هایش پایدار بود. سکه های به دست آمده از منطقه، متعلق به چند دوره تاریخی با فاصله زمانی کوتاه و دراز و بیش تر مربوط به زمان اتابکان آذربایجان است. نخستین سکه ای که تازیان در«آران» زده اند، متعلق به سال 90 هجری است. در این منطقه، گورستان ها و نشانه هایی نیز از سال های اولیه اسلامی به جای مانده است. از این رو هر چند در بیش تر کتاب های جغرافیایی اسلامی، نامی از آن به میان نیامده است، اما خیاو یا مشگین شهر آبادی اسم و رسم داری بوده است. اما حمدالله مستوفی در سال 740 هجری خیاو را قصبه ای خوانده است و حد و مرزش را نشان داده و حتی حقوق دیوانی اش را ذکر کرده است:« خیاو قصبه ای است در قیلی کوه سبلان افتاده است و چون سبلان در شمال اوست هوایش رو به گرمی مایل است. آبش از کوه جاری است. باغستان اندک دارد حاصلش غله بیش تر بوده، ‌مردمش اکثرا موزه دوز و چوخاگر هستند حقوق دیوانی اش دو هزار دینار است». بااین حساب، قدمت خیاو را می شود تا سده های اولیه اسلامی پیش برد. هر چند که موقعیت جغرافیایی آن این خیال را در ذهن به وجود می آورد که در سال های پیش تر نیز منطقه خالی از سکنه نبوده است. این فکر را قبرهای گبرها یا زردشتیان که در همه جای آن پراکنده است، بیش تر تایید می کند. هر چند که بیش تر آن چه از این منطقه به دست آمده مربوط به دوره اسلامی است.
خیاو در دوره صفویه بیشتر رونق گرفت. به گونه ای که، یکی از اولاد شیخ صفی- شیخ حیدر- حاکم و والی منطقه مشگین و برزند مغان در یکی از دره ها به دست مردی به اسم شیروان شاه قره باغی کشته شد. وی نوه دختری شاه صفی و نوه پسری شیخ صفی بود. شاه اسماعیل فرزند این مرد نیز در خیاو به دنیا آمد.
کتاب با ارزشی به نام « تاریخ العجم و الاسلام » از دوره عباس میرزا باقی مانده که توسط شیخ عبدالغفور ثامن نامی نوشته شده است. در این کتاب، نکته های مبهم مربوط به خیاو و آبادی های اطراف آن روشن شده است. مدتی پس از حکومت عباس میرزا در آذربایجان، خیاو توجه ایلات شاهسون را که در شرف قدرت گرفتن بودند جلب کرد. ییلاق های شاهسون ها در دامنه ساوالان رفته رفته گسترده تر شد و خیاو را چون حلقه ای در میان گرفت. سپس کشتار و غارت آغاز شد. مدت ها این وضع اسفناک ادامه داشت تا سرانجام در زمان ناصرالدین شاه، حاکمی به نام حسنعلی خان جنرال وارد مشگین شهر شد و شرارت ها را پایان بخشید.
با آغاز مبارزات مردم در راه کسب مشروطیت، روسیه تزاری هرج و مرج طایفه های شاهسون را به صلاح و صرفه خود ندید و به در خواست حکومت وقت، درصدد سرکوب طایفه های یاغی و عصیان گر شاهسون بر آمد. چهار لشگر روسی از چهار طرف به سوی خیاو حرکت کردند. ژنرال « مدداوف » از اردبیل و « دالما چوف » از تبریز، طوایف شاهسون را محاصره و پس از زد و خوردهای شدید، آنان را وادار به تسلیم کردند. سپس همه دارایی شاهسون ها تقسیم شد. این سال را ایلات مبدا و ماخذ تاریخی قرار می دهند که در میان آواره ها و چادر نشین ها به « بولگی ایلی » یا سال تقسیم مشهور است.
مشخصات جغرافیایی
مشگین شهر در 47 درجه و 41 دقیقه طول جغرافیایی و 38 درجه 23 دقیقه عرض جغرافیایی و در بلندی 1400 متری از سطح دریا واقع است. مرکز این شهرستان در منطقه ای کوه پایه ای و در 8 کیلومتری کوهستان سبلان قرار دارد. آب و هوای آن نسبتا سرد و نیمه خشک است. مسیر مشگین شهر - اهر به طول 62 کیلومتر و راه مشگین شهر- اردبیل به طول 85 کیلومتر از مسیرهای دسترسی این منطقه به شمار می روند.


طبیعت در شهرستان مشکین شهر


قلعه ها ، برجها و آتشکده ها در شهرستان مشکین شهر


آرامگاهها ، امامزاده ها و زیارتگاهها در شهرستان مشکین شهر

عمارتها و محوطه های باستانی در شهرستان مشکین شهر

نقشه گوگل - مشکین شهر


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2016