نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,99639,033
یورو
42,43142,489
درهم امارات
10,92011,142

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
3,953
یورو
4,273
پوند انگلیس
4,890
دلار کانادا
3,105
دلار استرالیا
2,960
فرانک سوئیس
3,900
درهم امارات
1,138
رینگیت مالزی
928
بات تایلند
123
یوان چین
604

قيمت ارز بانکی (ریال)

دلار آمریکا
32,317
یورو
33,797
پوند انگلیس
39,703
فرانک سوئیس
31,506
دلار کانادا
23,918
دلار استرالیا
23,245
کرون سوئد
3,508
درهم امارات
8,800
لیر ترکیه
9,196
یوان چین
4,652

          آخـــرین ها

قیمت فلزات گرانبها - دلار

انس طلا
1173.20
نقره
16.54
پلاتين
971
پالاديوم
759

قيمت سکه (تومان)

تمام بهار آزادي
1,150,000
سکه تمام - امامی
1,192,500
نيم سکه
608,000
ربع سکه
322,000
یک گرمی
205,000

قيمت طلا (تومان)

یک گرم طلا 18 عیار
114,625
یک گرم طلا 19 عیار
121,070
یک گرم طلا 20 عیار
127,450
یک گرم طلا 22 عیار
140,210
یک گرم طلا 24 عیار
152,796
هر مثقال طلا
497,000

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
52.71
نفت برنت
56.79
نفت سبک
53.72
نفت بورس توکیو
30,230
بنزین (گالن)
1.63
گاز طبیعی
3.26
گازوئیل
493.88

نگاهی کوتاه به شهرستان کرج

یکی از شهرستان های استان تهران است که در باختر تهران واقع شده است. کرج تا دوره قاجاریه؛ روستایی کوچک بر سر راه تهران ـ قزوین بوده تا این که فتح علی شاه قاجار برای خود عمارتی ییلاقی در حوالی آن ساخت که هم اکنون این کاخ، به دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی کرج تبدیل شده است. کرج که امروزه به منطقه بزرگی تبدیل شده و جمعیت زیادی را درخود جای داده از گذشته های دور جزو مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی اهالی تهران به شمار می آمده است. جاذبه های طبیعی که در این شهرستان وجود دارند، کرج را به منطقه ای ممتاز و با ارزش تبدیل کرده است. رودخانه های خروشان که از کوه های سربه فلک کشیده اطراف سرچشمه می گیرند در دریاچه سد امیرکبیر تجمع می کنند و منظره ای بسیار زیبا و دیدنی به وجود می آورند. در حاشیه سد، امکانات انواع تفریح های آبی مهیاست. جاده کرجچالوس که از زیباترین و منحصر به فرد ترین جاده های ایران است، پیست های اسکی معتبری که در اطراف و نزدیکی این شهرستان وجود دارند، غارها، چشمه ها و دره های ییلاقی به همراه جاذبه های تاریخی متعددی که قدمت برخی از آن ها به دوره های باستانی می رسد، کرج را در زمره ی با اهمیت ترین مناطق استان تهران قرار داده است.
رونق کافی در بخش کشاورزی، دام داری صنایع و معادن، سبب رونق بازرگانی، تجارت و داد و ستد در این منطقه شده است. شهرستان کرج صادر کننده انواع محصولات کشاورزی، باغی، دامی، مرغ و تخم مرغ و انواع خدمات کارخانه های صنعتی است. مردم شهرستان کرج عموما" مهاجرانی از استان های اطراف به خصوص زنجان و آذربایجان شرقی هستند. کشاورزی و دام پروری از فعالیت های مهم مردم روستایی شهرستان کرج است، اما وجود کارخانه ها و موسسات بهداشتی متعدد سبب اشتغال افراد ساکن شهر در این مراکز شده است. بازرگانی و داد و ستد نیز از دیگر مشاغل مردم این شهرستان به شمار می آید.
مکان های دیدنی و تاریخی
کرج که امروزه به منطقه بزرگی تبدیل شده و جمعیت زیادی را درخود جای داده از گذشته های دور جزو مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی اهالی تهران به شمارمی آمده است. جاذبه های طبیعی که دراین شهرستان وجود دارند، دراهمیت طبیعی منطقه کرج نقش اساسی دارند. رودخانه های خروشان که از کوه های سربه فلک کشیده اطراف سرچشمه می گیرند در دریاچه سدامیرکبیر تجمع می کنند و منظره ای بسیار زیبا و دیدنی به وجود می آورند. جاده کرجچالوس که از زیباترین و منحصر به فرد ترین جاده های ایران است، پیست های اسکی معتبری که دراطراف این شهرستان وجود دارند، غارها، چشمه ها و دره های ییلاقی به همراه جاذبه های تاریخی متعددی که قدمت برخی ازآن ها به دوره های باستانی می رسد، کرج را در زمره ی مناطق دیدنی استان تهران قرار داده است.
صنایع و معادن
تاسیس و گسترش انواع کارخانه های صنعتی در این منطقه سبب رونق روز افزون شهرستان کرج شده است. تاسیس و گسترش کارخانه های ریسندگی و بافندگی و مراکزی مانند سرم سازی رازی (که گفته می شود مقام اول را در خاور میانه دارد)، موسسه ی استاندارد ایران، موسسه ی تحقیقات دام پروری کشور، مرکز آموزش کشاورزی، مراکز اصلاح بذر چغندر قند و اصلاح نباتات، مرکز مکانیزاسیون کشاورزی و کارخانه های تولید خودرو … صنایع کارخانه ای و ماشینی این شهرستان را در جایگاه بسیار مهمی قرار داده است. معادن سنگ ها و مصالح ساختمانی در مسیر رودخانه، کرج و اطراف کرج موجود است که از این معادن به صورت صنعتی و غیر صنعتی بهره برداری می شود.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی یکی از مشاغل اصلی اهالی کرج است. کشاورزی در این منطقه به لحاظ داشتن شرایط مساعد جغرافیایی و دسترسی به آب مورد نیاز، که بخش اصلی آن از سد امیر کبیر فراهم می شود، از رونق کافی برخوردار است. سد امیرکبیر که از بزرگ ترین سدهای دنیاست در شمال کرج قرار دارد. ارتفاع سد 180 متر، درازای آن 390 و کلفتی آن در پایین 32 متر و در بالا 7 متر است. درازای دریاچه سد 14 کیلومتر و گنجایش آن 205 میلیون متر مکعب است. گندم و جو، گیلاس، زرد آلو، هلو، آلو، سیب، آلبالو، تره بار و … از جمله مهم ترین محصولات این منطقه هستند دام داری در این شهرستان به صورت سنتی و صنعتی رایج است و عموما شغل اصلی و فعالیت مهم مردم روستایی شهرستان کرج است. تولید انواع محصولات دامی و لبنی از تولیدات این بخش به شمار می آید.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در باره ی سرگذشت و علت نام گذاری این محل روایت های گوناگونی وجود دارد. اما آن چه که بیش تر اشاره شده،آن است که کرج به معنی چاک و شکاف و نام رودخانه ای است که از کوهستان شمال باختری (ری) جاری شده، بلوک شهریار و ساوجبلاغ را مشروب می سازد. هم چنین نام دهی است در کنار این رود که پادشاه قاجار در آن جا کاخ ها و بناهای عالیه بنا کرده است.
برخی مورخین و ادیبان معتقدند کرج یک نام فارسی است و اهالی آن جا را «کره» می نامند و قلعه ای به نام «فرزین» نزدیک دروازه کرج است. سوابق تاریخی کرج نشان می ‌دهد که در عهد باستان و در دوران هخامنشی، ساسانی و اشکانی، ‌تمدن پیشرفته‌ای دراین منطقه وجود داشته است. آثار تاریخی موجود چون پرستش گاه ها در این خطه؛ یادآور خاطره باستانی آب و روشنایی (مهرآب) و جشن آب ریزان است که همه ی این اعتقادات به آب، یادآورنده عظمت باستانی ناحیه است.
کرج تا دوره ی قاجاریه روستایی کوچک بر سر راه تهران ـ قزوین بوده تا این که فتح علی شاه قاجار قصری ییلاقی برای خود در حوالی آن ساخت که هم اکنون به دانشکده ی منابع طبیعی و کشاورزی دانشگاه تهران اختصاص دارد.
پس از روی کار آمدن سلسله ی پهلوی؛ کرج به عنوان یکی از شهرهای نزدیک تهران، مهاجران بسیاری را به خصوص از استان های زنجان و آذربایجان شرقی پذیرفت. هم چنین احداث جاده چالوس، اجرای عملیات زیربنایی ذوب آهن، تهیه مقدمات نصب ماشین آلات، تاسیس کارخانه قند و ایجاد مدرسه عالی کشاورزی از جمله مهم ترین اقداماتی هستند که سبب توسعه ی این شهر در آن دوره شدند. توسعه کارخانه ها و مراکز مهم صنعتی باختر تهران، در امتداد جاده مخصوص کرج، توسعه شهر را تا آن جا پیش برد که اولین بزرگ راه کشور به منظور اتصال هر چه بهتر این شهر با تهران افتتاح شد. شهرستان کرج امروزه در همسایگی تهران با تبدیل شدن به یکی از کلان شهرهای ایران، جمعیت بسیار زیادی را در خود جای داده است و از آبادانی و رونق بسیار خوبی برخوردار است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان کرج از شمال با استان مازندران، از باختر با شهرستان هشتگرد، از جنوب به شهرستان شهریار و رباط کریم، و از خاور با تهران هم جوار است. مرکز این شهرستان؛ شهر کرج است که از نظر جغرافیایی در 51 درجه درازای خاوری و 35 درجه و 49 دقیقه پهنای شمالی و بلندی 1360 متر از سطح دریا قرار گرفته است. مسیرهای دسترسی به این شهرستان بسیار مناسب بوده و عبارتند از:
- راه تهران ـ کرج که در زمان افتتاح خود اولین بزرگ راه کشور بود.
ـ راه کرج ـ شهریار از طریق جاده قدیم تهران ـ کرج به درازای 17 کیلومتر
ـ بزرگ راه تهران ـ‌ قزوین که کرج در مسیر آن قرار دارد.
ـ جاده کرج ـ هشتگرد
ـ مسیر کرج ـ چالوس که قسمتی از جاده تهران ـ چالوس است.


طبیعت در شهرستان کرج


آرامگاه ها ، امامزاده ها و زیارتگاه ها در شهرستان کرج

کاخها ، باغها و موزه ها در شهرستان کرج

کاروانسراها ، دروازه ها و بازارها در شهرستان کرج

نقشه گوگل - کرج


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2017