نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,99639,033
یورو
42,43142,489
درهم امارات
10,92011,142

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
3,953
یورو
4,273
پوند انگلیس
4,890
دلار کانادا
3,105
دلار استرالیا
2,960
فرانک سوئیس
3,900
درهم امارات
1,138
رینگیت مالزی
928
بات تایلند
123
یوان چین
604

قيمت ارز بانکی (ریال)

دلار آمریکا
32,317
یورو
33,797
پوند انگلیس
39,703
فرانک سوئیس
31,506
دلار کانادا
23,918
دلار استرالیا
23,245
کرون سوئد
3,508
درهم امارات
8,800
لیر ترکیه
9,196
یوان چین
4,652

          آخـــرین ها

قیمت فلزات گرانبها - دلار

انس طلا
1173.20
نقره
16.54
پلاتين
971
پالاديوم
759

قيمت سکه (تومان)

تمام بهار آزادي
1,150,000
سکه تمام - امامی
1,192,500
نيم سکه
608,000
ربع سکه
322,000
یک گرمی
205,000

قيمت طلا (تومان)

یک گرم طلا 18 عیار
114,625
یک گرم طلا 19 عیار
121,070
یک گرم طلا 20 عیار
127,450
یک گرم طلا 22 عیار
140,210
یک گرم طلا 24 عیار
152,796
هر مثقال طلا
497,000

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
52.71
نفت برنت
56.79
نفت سبک
53.72
نفت بورس توکیو
30,230
بنزین (گالن)
1.63
گاز طبیعی
3.26
گازوئیل
493.88

نگاهی کوتاه به شهرستان ملایر

مطالعات تاریخی نشان داده است که پیدایش ملایر از دوره قاجاریه و با اهتمام شاهزادگان قاجار آغاز شده و توسعه یافته است. در گذشته در خاور و باختر شهر فعلی ملایر و با فاصله کمی از آن، دو آبادی وجود داشته که در حال حاضر خرابه های قلعه های آن ها به چشم می خورد. این محلات هسته اولیه شهر ملایر را تشکیل داده و قلعه های آن ها قسمتی از محله های کنونی شهر را نیز در بر می گرفته است. مطالعات انجام شده نشان می دهد که این قلعه احتمالا دارای هفت راه ورودی در اطراف خود بوده است که هر یک به منظوری خاص و جهت افراد به خصوص و در زمان های معینی مورد استفاده قرار می گرفته اند. بیش‌ترین‌جمعیت شهرستان ملایر به کار کشاورزی اشتغال دارند. نوع کشت در این منطقه آبی و دیمی بوده و انواع محصولات در آن به عمل می‌آید.
صنایع دستی یکی از فعالیت های مهم اقتصادی مردم این منطقه بوده و قالی بافی و فرش های جوزان و حسین آباد آن از معروفیت خاصی برخوردار است. هم چنین قالی های معروف به کسب‌ و ننج(دو روستای ملایر) دارای شهرت خاصی هستند که بیش‌تر صادر می‌شوند. در برخی از روستاهای این شهرستان منبت کاری نیز معمول است که بیش‌تر شامل مبل و صندلی و میز می‌شود و از صادرات عمده این شهرستان محسوب می‌شود.
اقتصاد این شهرستان به ترتیب اهمیت مشاغل بر پایه کشاورزی، دام‌داری، باغ‌داری و صنایع دستی نهاده شده است که دیگر فعالیت ها غالبا در کنار کار کشاورزی انجام می شود. منبت کاری که بیش تر شامل مبل و صندلی و میز می شود، از صادرات عمده ملایر به تهران و سایر نقاط است. علاوه بر آن چه گفته شد زنبور داری و پرورش عسل نیز در این شهرستان رایج است. بنابراین انگور، کشمش، شیره انگور، باسلق، گردو،‌ بادام، تره بار،‌ دام زنده، فرآورده های دامی، فرش، آجر، سنگ سیلیس، سرب، نقره، لوازم منبت کاری،‌ عسل،‌ بوقلمون،‌ مرغ و تخم مرغ مهم ترین اقلام صادراتی ملایر را تشکیل می دهند. سنگ های استخراجی از معادن سنگ ساختمانی به مصرف کارخانه های سنگ بری این شهرستان می رسد. به دلیل غنای معادن در این منطقه اغلب کارخانه ها و صنایع در ارتباط با معادن منطقه مشغول فعالیت هستند. شهرستان ملایردارای مکان‌های تاریخی و دیدنی متعددی است.آتشکده باستانی نوشیجان، تالاب آق‌گل، زیستگاه حیات وحش لشگر، دریاچه مصنوعی و مجتمع سیاحتی کوثر، یخچال میرفتاح بوستان سیفیه برج سامن، آرامگاه‌حیقوق نبی(ع)، آرامگاه میررضی‌الدین آرتیمانی، مدرسه علمیه شیخ علی‌خان زنگنه و امام‌زاده اسماعیل سرابی (امام‌زاده کوه) از جمله مهم‌ترین مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان ملایر به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
سنگ های استخراجی از معادن سنگ ساختمانی به مصرف کارخانه های سنگ بری این شهرستان می رسد. به دلیل غنای معادن در این منطقه اغلب کارخانه ها و صنایع در ارتباط با معادن منطقه مشغول فعالیت هستند. شهرستان ملایر از جهت معادن غیر فلزی به ویژه سنگ سیلیس و سنگ های ساختمانی جزو مناطق غنی کشور محسوب می شود. در شهرستان ملایر جمعا یازده معدن غیر فعال وجود دارد که شامل هفت معدن سنگ سیلیس و 4 معدن سنگ ساختمانی و مرمریت، سنگ گچ و فلدسپات می باشد که هنوز به مرحله استخراج نرسیده است. مهم ترین معادن فعال شهرستان ملایر عبارتند از :
1- معدن سرب و نقره آهنگران
2- معدن سیلیس آبدر
3- معدن سیلیس ازندریان
4- معدن سیلیس یا بارییس
5- معدن فلدسپات چغانی
کشاورزی و دام داری
بیش‌ترین‌جمعیت شهرستان ملایر به کار کشاورزی اشتغال دارند. نوع کشت آبی و دیمی بوده و مهم ترین محصولات کشاورزی در شهرستان ملایر عبارتند از : گندم، جو، بنشن، تره بار و چغندر قند. فرآورده های باغی نیز عبارتند از انگور،‌ بادام، گردو، زرد آلو و سیب که بعضی به صورت تازه و بعضی ( از جمله انگور ) به صورت خشکبار صادر می گردد. انگور مهم ترین محصول شهرستان ملایر محسوب می شود که از آن فرآورده های متنوعی چون شیره انگور، باسلق و کشمکش تهیه می شود. کشمکش ملایر علاوه بر استان های دیگر به خارج از کشور، به ویژه به اروپا صادر می‌شود.
دام‌داری نیز از رشته های اقتصادی مهم شهرستان ملایر به شمار می رود که بیش تر به صورت سنتی رواج یافته و در روستاها به صورت پرورش گوسفند، بز، گاو و گوساله رایج است. هم چنین شیر گاوداری ها به کارخانه شیر پاستوریزه همدان حمل می‌شوند. بعضی از اقلام فرآورده های دامی به خصوص روغن، پنیر و کشک از صادرات مهم این شهرستان به شمار می‌آیند.هم چنین از دیگر فعالیت‌های مهم در این زمینه، پرورش طیور است که گوشت آن به خوزستان و همدان صادر می‌شود. تعداد مرغ‌داری ها و مراکز پرورش طیور در این شهرستان زیاد و قابل توجه است.
مشخصات جغرافیایی
ملایر از شهرستان های استان همدان است که از شمال به شهرستان همدان، از خاور به شهرستان اراک ( استان مرکزی )، از جنوب به شهرستان بروجرد ( استان لرستان ) و از باختر به شهرستان های تویسرکان و نهاوند محدود می‌شود. شهرستان ملایر به سه قسمت مرکزی،‌ جوکار و سامن تقسیم شده و رود حرم آباد مهم ترین رود این شهرستان می باشد. شهرستان ملایر را می توان جزء مناطق کوهستانی دانست که در حوزه سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و در این کوه ها عوارض طبیعی جانبی زیبایی های خاصی را بوجود آورده اند. جمعیت شهرستان ملایر بر اساس سرشماری سال 1375 برابر با 062/297 نفر بوده است. اهالی شهرستان ملایر به زبان فارسی با گویش لری صحبت می کنند و دین آنها اسلام و مذهب شان شیعه می باشد.
1- راه آسفالت درجه یک اصلی ملایربروجرد به طول 59 کیلومتر به سمت جنوب
2- راه آسفالت فرعی ملایرنهاوند به سمت جنوب باختر به طول 41 کیلومتر
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
مورخان در مورد وجه تسمیه ملایر نظرهای مختلفی ارائه داده اند. برخی باور دارند که از آن جهت که در زمان مادها با روشن کردن آتش بر روی تپه ها و کوه های این منطقه، اخبار را به سایر مناطق می رساندند، این ناحیه « مل آگر » به معنی تپه آتش نامیده شد. روایت دیگری می گوید که اعراب در زمان حمله به ایران، هنگام عبور از این منطقه به آب دست نیافته بودند و به همین دلیل آن را « ماء لایری » به معنی آب دیده نمی شود خواندند. بعدها منطقه به همین نام معروف شده و ملایر کنونی صورتی از آن عبارت است. ملایر از زمان های بسیار دور منطقه ای آباد و پر جمعیت بوده است. اسامی بعضی از روستاها مانند مانیزان، گوراب، اسکنان و ابنیه و آثار تاریخی به جای مانده منطقه از جمله دژگوراب و تپه نوشیجان حاکی از قدمت تاریخی این منطقه است. بنای شهر فعلی ملایر با حکومت فتح‌علی شاه قاجار در سال 1188 هجری مقارن است که توسط محمد علی میرزا دولتشاه احداث شد و نخست به نام بانی آن دولت آباد خوانده شد، و سپس با انقراض سلسله قاجاریه به ملایر تغییر نام یافت.


نقشه گوگل - ملایر


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2017