نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان ماکو

ماکو یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال خاوری این استان واقع شده است. شهرستان ماکو دارای چشم اندازی کوهستانی است و مراتع سرسبز دامنه کوه های آن را فرا گرفته اند. چشمه های آب گرم، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکارگاه های منطقه به همراه کلیساهای قدیمی مانند: قره کلیسا (کلیسای طاطاووس)، کاخ ها و عمارت ها از جمله کاخ باغچه جوق و عمارت کلاه فرنگی ماکو، پل ها صخره ها، گورستان ها، مقبره های قدیمی، قلعه ها و شهرهای باستانی چون: شهر اورارتویی بام فرهاد از جاذبه های طبیعی و تاریخی مهم منطقه هستند. شهرستان ماکو یک منطقه کشاورزی است و محصولات کشاورزی آن غلات، حبوبات، پنبه، کرچک و کنجد است. تره بار، سیب، انگور، گلابی، ‌گردو و بادام از دیگر محصولات شهرستان بوده و آب کشاورزی از رودها و قنات و چاه های عمیق تامین می شود.
مکان های دیدنی و تاریخی
شهرستان ماکو دارای چشم اندازی کوهستانی است و مراتع سرسبز دامنه کوه های آن را فرا گرفته اند. چشمه های آب گرم، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکارگاه های منطقه به همراه کلیساهای قدیمی مانند قره کلیسا (کلیسای طاطاووس)، کاخ ها و عمارت ها از جمله کاخ باغچه جوق و عمارت کلاه فرنگی ماکو، پل ها صخره ها، گورستان ها، مقبره های قدیمی، قلعه ها و شهرهای باستانی چون: شهر اورارتویی بام فرهاد از جاذبه های طبیعی و تاریخی مهم منطقه هستند.
صنایع و معادن
صنایع شهرستان ماکو محدود به صنایع دستی و صنایع کوچک کارگاهی است. این منطقه در مسیر توسعه قرار دارد و هنوز صنعت بزرگ و قابل توجهی در آن دیده نمی شود.
کشاورزی و دام داری
شهرستان ماکو یک منطقه کشاورزی است و محصولات کشاورزی آن غلات، حبوبات، پنبه، کرچک و کنجد است. تره بار، سیب، انگور، گلابی، ‌گردو و بادام از دیگر محصولات شهرستان بوده و آب کشاورزی از رودها و قنات و چاه های عمیق تامین می شود.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
ماکو به زبان ارمنی به معنی چراگاه است و از این رو به آن ماکو گفته اند که چراگاه های بزرگ در پیرامون اش وجود داشته است. شهر ماکو در درازی تاریخ به اسامی مختلفی یاد شده که به شرح زیر است: به روایتی اسم قدیمی ماکو «شاوار شان» بود که از کیارستان که امروز به نام «سیاوش» معروف است، اخذ شده است. هم چنین اسم ماکو را «آرتاز»، «قلعه قبان» و «روساومکی» (محل مرتفع گوسفند و آغل زمستانی) نیز می گفتند که احتمالا به همان دلیل خوبی مراتع، از طرف ارامنه منطقه نام گذاری شده بوده است. اما برخی بر آنند که ماکو در اصل میان کوه بوده، بر اثر استفاده زیاد «ه» حذف شده، میان کوه کوه و سپس ماکو گفته شده است. شهر قدیم ماکو که تا زمان شاه عباس دوم صفوی باقی و آباد بوده، در دامنه کوه بنا شده بود. شهر ماکو یکی از قلاع محکم سرحدات ایران و عثمانی محسوب می شد، ‌چنان که در سنه 1045 هجری، سلطان مراد چهارم عثمانی، قره مصطفی پاشا، - یکی از سرداران معروف خود - را برای خرابی قلعه نظامی این شهر مامور کرد، که با مرگ سلطان مراد چهارم این دستور عملی نشد. در زمان صفویه نیز قلعه نظامی ماکو برای دولت ایران و قلعه کاتور در ایالات وان برای دولت عثمانی اهمیت خاصی داشت.
در سال 1052 هـ . ق به فرمان شاه عباس دوم قلعه ماکو را به علت آن که پناه گاه مفسدان شده بود ویران ساختند. شهر ماکو علاوه بر آن که از نظر ساختار فیزیکی شهر جالب توجهی است، دارای آثار متعدد باستانی و تاریخی نیز است. این منطقه در طول وسعت پیدا کرده زیرا در جنوب و شمال آن دو رشته کوه به نام قیه (یا ساری داش) و سبد قرار دارد و شهر را چون حصاری در بر گرفته اند. شهر در دره ای که توسط این دو کوه به وجود آمده قرار دارد و در وسط شهر رودخانه ای به نام «زنگمار» جاری است. کوه در قسمت خاوری رودخانه، مستقیماً فرود آمده و در قسمت باختری تا حدود 200 متر از سطح رودخانه ارتفاع می گیرد، به طوری که قسمتی از کوه، شهر را مانند چتری در پناه خود جای داده و شهر به طور نیم دایره در پناه این کوه قرار گرفته است. در ارتفاع اطراف شهر قلاع قدیم دیده می شود و در کوه قیه غار وسیعی است که دارای آب جاری بوده و عده زیادی را می توان در آن جای داد ورود به آن مشکل است.
مشخصات جغرافیایی
ماکو یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال خاوری این استان واقع شده است. مرکز شهرستان ماکو در 44 درجه و 30 دقیقه درازای خاوری و 39 درجه و 18 دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع 1634 متری از سطح دریا واقع شده است. شهرستان ماکو از شمال، و شمال باختر با کشور ترکیه، از خاور و شمال خاور با جمهوری نخجوان، از جنوب خاور با شهرستان جلفا در استان آذربایجان شرقی، از جنوب با شهرستان خوی، و از باختر و جنوب باختر به شهرستان چالدران محدود می شود. این شهرستان در 200 کیلومتری شمال شهر ارومیه و در مسیر جاده اصلی تبریز - بازرگان است. آب و هوای این شهرستان معتدل و نیمه مرطوب است. ماکو در مسیر راه اصلی تبریز – بازرگان است و مسیرهای مواصلاتی مهم این شهر عبارتند از:
- راه ماکوتبریز به درازای 230 کیلومتر به سوی جنوب خاوری.
- راه ماکو – بازرگان به درازای 10 کیلومتر به سوی شمال باختری.
- راه فرعی ماکو – بورالان به سوی شمال به درازای 60 کیلومتر.
- جاده ترانزیت تهران – بازرگان از این شهر می گذرد.
ماکو 270 کیلومتر با مرکز استان (ارومیه) و 850 کیلومتر با تهران فاصله دارد.


کلیساها درشهرستان ماکو


عمارات و محوطه های باستانی درشهرستان ماکو

نقشه گوگل - ماکو


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018