نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان فسا

فسا که در گذشته به آن «پسه» یا «پسا» می گفتند، از شهرهای قدیمی خطه‌ی پارس است. قدمت فسا به پیش از اسلام و دوره هخامنشیان می‌رسد. فسا در‌دوره های مختلف دچار ویرانی هایی می شود. بافت شهری پیش از اسلام در قسمتی که امروز به تپه تل ضحاک معروف است مستقر و دارای خصوصیات شهرهای قلعه ای قبل از اسلام بوده است. در این شهرستان صنایع دستی در کنار کشاورزی و دام داری، از رونق بسیار خوبی برخوردار است.‌
قالی‌بافی، رویه گیوه‌بافی‌ و کوزه‌گری از مهم ترین صنایع دستی شهرستان فسا است که در قسمت های مختلف آن رواج دارند. در روستاهای شهرستان فسا قالی بافی با طرح و نقشه‌های‌ محلی‌رایج است و بیش تر توسط زنان و دختران تهیه و عرضه می‌شوند. بر اساس سرشماری‌ سال 1375 جمعیت شهرستان فسا، 183818 نفر برآورد شده است. شغل عمده اهالی کشاورزی، دام‌داری، صنایع دستی و کارگری است. مردم شهرستان فسا آریایی و سامی نژادند و به زبان فارسی با گویش محلی و عربی سخن می گویند. بیش تر مردم این شهرستان مسلمان و شیعه مذهب هستند.
مکان های دیدنی و تاریخی
گردش گاه میان جنگل که مانند توده ‌ای انبوه در دامنه کوه میان جنگل و در دو سوی جاده خود نمایی می ‌کند، مهم ترین جاذبه طبیعی شهرستان فسا می باشد. قلعه ضحاک که از دوران ساسانی و اوایل اسلام به یادگار مانده، از دیدنی های تاریخی منطقه است.
صنایع و معادن
انواع کارخانه‌‌های و صنایع مربوط به کشاورزی و دام‌داری در این‌شهرستان وجوددارد. کارخانه های‌صنایع‌غذایی، نساجی، وسایل‌حمل‌و‌نقل‌و کارخانه ها و کارگاه های مصالح ساختمانی در این شهرستان وجود دارد. هم چنین کارگاه‌های قالی‌بافی بسیاری در شهرستان فسا دایر است. بازرگانی در شهرستان فسا در ارتباط با مشاغل غالب منطقه بوده و قالی،‌ پشم، پوست، کشمش، گندم، پنبه، تره بار، مرکبات و خرما از صادرات این شهرستان است.
کشاورزی و دام داری
در شهرستان فسا کشاورزی و باغ‌داری اولین و مهم ترین شغل اهالی را تشکیل می دهد. محصولات عمده شهرستان عبارتند از:غلات، پنبه، تریاک، خرما، مرکبات، حبوبات، انواع میوه، برنج و گل سرخ. دام داری پس از کشاورزی اهمیت داشته انواع فرآورده های دامی و لبنیات، پشم، پوست، گوشت، از تولیدات بخش دام داری این شهرستان است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان فسا تقریبا در مرکز استان فارس واقع شده است که از شمال به دریاچه بختگان، ازشرق به شهرستان استهبان و شهرستان داراب، ازشمال و غرب به شهرستان شیراز، از غرب وجنوب به شهرستان فسا محدود می شود.شهر فسا مرکز شهرستان، در 53 درجه و 39 دقیقه طول جغرافیایی و28 درجه و 56 دقیقه عرض جغرافیایی و بلندی 1370 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این شهرستان به سبب نزدیکی با دریاچه بختگان، معتدل و گرم است. مسیرهای دسترسی به این منطقه را جاده فسا - داراب به طول 104 کیلومتر و جاده فسا- شیراز به طول 157 کیلومتر تشکیل می‌دهند.هم‌چنین فرودگاهی نیز در 7 کیلومتری جنوب خاوری فسا ساخته شده است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
فسا که در گذشته به آن «پسه» یا «پسا» می گفتند، از شهرهای قدیمی خطه پارس است. این شهر، به گفته برخی از مورخان، در قدیم « پارساگرد » نام داشت و در الواح گلی تخت جشمید به نام «پشی» یا «باشی ها» نوشته شده است. نام پسه به تدریج به پسا تبدیل شد و اعراب آن را فسا نامیدند. شهر فسا در قرن چهارم هجری قمری دومین شهر مهم ولایت «دارابگرد» بود و از حیث بزرگی با شیراز برابری می کرد. مورخین و جغرافی‌دانان بسیاری در وصف فسا مطلب نوشته اند از جمله اصطخری می نویسد: « در این سرزمین هیچ شهری زیبا تر و دلکش تر از فسا نیست و هیچ جای دیگر مردمی بهتر و میوه ای خوبتر از آن ندارد. شهری است به خودی خود مهم با ساکنان فراوان و داد و ستد بسیار و مرد آن ثروتمندند و…».
در تقویم البلدان آمده «فسا از اقلیم سوم است. در اول فسا را ابن طهمورث دیوبند ساخته بود. خراب شد گشتاسب ابن سهراب کیانی، تجدید عمارتش کرد و نبیره اش بهرام ابن اسفندیار به پایان رسانید. ساسان نام کرد و در اول مثلث بود. به عهد حجاج بن یوسف ثقفی، عاملش آزاد مرد به فرمان او آن را از آن شکل بگردانید و تجدید عمارتش کرد. چون از شب نکاریان خرابی یافت، اتابک جاولی باز معمور گردانید. شهری سخت بزرگ بوده است و اعمال و نواحی بسیار دارد و هوایش گرمسیر است و آبش از قنوات، و هیچ آب روان ندارد و میوه گرمسیری و سردسیری نیز در آن باشد». فسا هم اکنون نیز یکی از شهرهای مهم و آباد استان فارس می باشد.


طبیعت در شهرستان فسا

مساجد و مدارس مذهبی درشهرستان فسا

قلعه ها، برج ها و آتشکده ها درشهرستان فسا

نقشه گوگل - فسا


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018