نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
3,904
یورو
4,803
پوند انگلیس
5,109
دلار کانادا
3,035
دلار استرالیا
2,932
فرانک سوئیس
3,979
درهم امارات
1,034
رینگیت مالزی
911
بات تایلند
116
یوان چین
578

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
52.48
نفت برنت
53.76
نفت سبک
47.55
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.65
گاز طبیعی
2.9
گازوئیل
527.75


نگاهی کوتاه به شهرستان سمنان

منطقه سمنان در تمام دوره حکومت مادها و هخامنشیان، کومیسنه یا کومیشان ( قومس بعد از اسلام ) جزو ایالت بزرگ پارت یا پرتو به شمار می رفت. سمنان شهر سرحدی ایالات پارت های پارت و ماد بوده و به همین علت برخی از مورخان، زمانی این شهر را جزو مادها و گاهی جزو پارت ها به حساب می آورند. شهرستان سمنان مهم ترین منطقه استان سمنان است که در درازای جغرافیایی 53 درجه و 23 دقیقه و پهنای جغرافیایی 35 درجه و 34 دقیقه واقع شده است. باغ های گل نرگس سمنان که نوع مرغوبی از گل نرگس را در سراسر ایران تولید می کنند, از زیبایی های این منطقه به شمار می آیند. صنایع استان سمنان؛ شامل صنایع دستی و ماشینی می شود. سمنان یکی از مهم ترین قطب های صنعتی استان است که به تنهایی حدود 56 % از واحد های صنعتی استان را به خود اختصاص داده است. معادن زیادی نیز در این شهرستان وجود دارند. مکان های طبیعی و تاریخی متعدد به همراه اقتصاد مناسب, منطقه یاد شده را به یکی از دیدنی ترین مناطق استان سمنان تبدیل کرده است
مکان های دیدنی و تاریخی
شهرستان سمنان به سبب پیشینه تاریخی غنی و دارا بودن معماران هنرمند, از بناهای تاریخی و معماری قابل توجهی برخوردار است. کوه ها و غارهای منطقه نیز در کنار دشت با اهمیت کویر, رودخانه ها و چشمه های متعدد, به همراه پوشش گیاهی خاص کویری از جمله جاذبه های طبیعی مهم شهرستان سمنان هستند. نیمه جنوبی شهرستان سمنان را بخشی از بزرگ ترین منطقه بیابانی ایران فرا گرفته که همواره مورد بازدید دانش پژوهان و دوست دارن طبیعت کویری قرار می گیرد. کوهستان و کویر در شهرستان سمنان تضادی دیدنی به وجود آورده که به راستی دیدنی است. دراین شهرستان می توان از قلعه های قدیمی تاریخی چون قلعه‌های سارو که در دو طرف کلاته؛ کنار چشمه ساری زیبا واقع شده و قلعه کوشمغان که در کهن ترین محله های سمنان بنا شده؛ بازدید کرد و لذت برد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
درباره وجه تسمیه نام سمنان که به این منطقه اطلاق می شود, عقاید و نظرات متفاوتی رایج ومعمول است که مهم ترین آن ها آورده می شود. - در گذشته های دور در محل آتشکده بزرگ هریس در کومش (سمنان) شهری عظیم با بت خانه ای بزرگ با ساختمانی رفیع و با شکوه وجود داشته است. به همین علت احتمال می رود که مردم این سرزمین قبل از ظهور زرتشت، دارای مذهب «سمتی» یا «سمینه» بوده اند و بت خانه بزرگ آنان در محل سمنان فعلی واقع بوده است. - برخی دیگر بر این باورند که سمنان در اصل «سکنان» منسوب به طوایف سکه ها می باشد و الف و نون آن نشانه نسبت و مکان است که در واژه های گیلان و غیره مشاهده می شود. - عده ای دیگر از اهالی سمنان عقیده دارند که نام قدیم سمنان (سیم لام) بوده که بنای آن به دست دو نفر از فرزندان نوح پیغمبر به نام های (سیم النبی) و (لام النبی) انجام گرفته که مقبره آنان در کوه های شمال خاوری سمنان در محلی موسوم به پیغمبران واقع است. بر این اساس کلمه (سیم لام) در اثر کثرت استعمال به مرور زمان به سمنان تبدیل شده است. - برخی نیز افسانه بنای اولیه را به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح به دستور تهمورث دیوبند نسبت داده اند. در آن زمان شهر را به سمینا نام گذاری نموده اند که به مررو زمان به سمنان تغییر یافته است.
- روایت دیگر حاکی از این است که نام قدیم سمنان در زبان محلی «سه مه نان» بوده و منظور ساکنان آن این بوده است که محصولات کشاورزی این منطقه نان و آذوقه اهالی را بیش از سه ماه تأمین نمی کند. بعدها به مرور زمان «سه مه نان» به سمنان تغییر یافته است. به هر حال آن چنان که از منابع و کتب تاریخی استنباط می شود سمنان یکی از مناطق کهن و قدیمی ایران است که در درازای تاریخ فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است.
منطقه سمنان در تمام دوره حکومت مادها و هخامنشیان، کومیسنه یا کومیشان ( قومس بعد از اسلام ) جزو ایالت بزرگ پارت یا پرتو به شمار می رفت. در این دوره سمنان, شهر سرحدی ایالات پارت های پارت و ماد به شمار می رفت. به همین علت برخی از مورخان، زمانی این شهر را جزو مادها و گاهی جزو پارت ها به حساب می آورند. سلوکیان بزرگ ترین عامل یونانی کردن مشرق بودند و به همین جهت، برای ادامه فرمان روایی خود نظر مساعد مردم را لازم داشتند و برای این کار تقریبا شصت شهر در مشرق و ایالت پارت بنا کردند. یکی از این شهرها آپاما یا لاسگرد فعلی است که در 34 کیلومتری سمنان واقع شده و دیگری شهر هکتا پلیس ( صد دورازه ) است که عده ای آن را دامغان می دانند. اشکانیان ایالات ایران را به هیجده بخش وسیع تقسیم کردند که یکی از ایالت های مهم آن کمیسن قومیس یا قومس در نواحی سمنان و دامغان کنونی بود.
در آغاز قرن هفتم میلادی تضادهای داخلی در زندگی سیاسی – اجتماعی ایران بیش تر شد و مبارزه ای که به خاطر قدرت و حکومت میان گروه های گوناگون درگرفت، به تضعیف ایران انجامید. درهمین زمان یزدگرد سوم، آخرین پادشاه سلسله ساسانی، سرگرم مبارزه با مهاجمان عرب بود که به تازه گی به ایران تاخته بودند. این مبارزه که تا سال 651 میلادی ادامه داشت، با فتح کامل ایران به دست اعراب خاتمه پذیرفت. اعراب نخست شهر بزرگ و آباد ری را تسخیر کردند، سپس به شمال شرقی رفته و به سرزمین کومش ( شهرهای سمنان، دامغان، بسطام ) رسیدند و آن ر ا تسخیر کردند.
سمنان در دوره های بعد از اسلام جزو سرزمین تاریخی قومس ( کومش ) به شمار می آمد. سمنان طی تاریخ دو هزار ساله خود شاهد فراز و نشیب ها، جنگ ها، شکست ها و پیروزی های بی شمار بوده است. در دوره های بعدی نیز منطقه سمنان مورد توجه خاص حکومت های مرکزی قرار گرفت و منازعه ها ومناقشه های متعدد بر سر این منطقه بین قدرت مندان درگرفت.
دردوران حکومت امویان و عباسیان به ویژه پس از قتل ابومسلم خراسانی به دست منصور دوانیقی، شورش و بلوا سراسر ایران را در برگرفت و نهضت های بی شماری به وقوع پیوست که از مهم ترین آن ها قیام سنباد زردتشتی بود. در اندک زمان، زرتشتیان طبرستان و نواحی شمال قومس یعنی سنگسر (مهدی شهر)، شهمیرزاد و فولاد محله، به دور رهبر این نهضت جمع شدند و قومس و ری را به تصرف در آوردند، ولی در ساوه شکست خوردند و سنباد به قومس گریخت و پس از ضبط خزاین ابومسلم رو به طبرستان نهاد. وی پس از مدتی در دره های سنگسر و شهمیرزاد به قتل رسید.
ایالت کومش (قومس) از کانون های مهم اسماعیلیان در قرن های ششم و هفتم هجری بود. به طوری که در این ایالت 150 قلعه در اختیار این فرقه بود که هر مجموعه از آن ها را یک کدخدا و هر قلعه مجزای آن را یک محتشم که به منزله فرماندار کل یا حاکم بزرگ بود، زیر نظر داشت. سمنان در دوران مغول، هم چون سایر نقاط ایران از حمله و کشت و کشتار این قوم در امان نماند و متحمل خسارات جانی و مالی بسیار شد. این کشت و کشتار، در زمان تیمور لنگ نیز که از سال 783 هجری حمله به ایران را شروع کرد، ادامه یافت.
پس ازظهورواستقرارحکومت صفویان، شاه اسماعیل صفوی به سرکوب گردن کشان ولایت ها پرداخت. از جمله، حاکم قلعه فیروزکوه را دستگیر کرد و به این ترتیب، ولایت فیروزکوه و خوار، سمنان و سنگسر به تصرف صفویان درآمد. کریم خان زند با عنوان وکیل الرعایا مدت 29 سال در ایران سلطنت کرد، ولی در این مدت شهرهای سمنان، دامغان، شاهرود، بسطام، را در اختیار بزرگان خانواده قاجار قرار داد. بعد از مرگ خان زند، آغا محمد خان شیراز را ترک کرد و به طرف کومش و دامغان رفت و با گرد‌ آوردن عده ای از افراد قبیله خود، سرانجام توانست به ولایت کومش ( سمنان، دامغان و بسطام ) و ولایت جنوبی دریای خزر دست یابد. پس از آغا محمد خان، برادر زاده وی به نام فتحعلی شاه قاجار بر اریکه سلطنت تکیه زد و از همان ابتدای سلطنت، خطه قومس را که زادگاهش بود مورد توجه قرار دارد و ذوالفقار را به عنوان حاکم سمنان برگزید. نام جغرافیایی قومس تا اواخر دوران قاجاریه بر سر زبان ها بود، لیکن در دوران حکومت پهلوی اول، سمنان در شمار شهرهای استان دوم، یعنی مازندران در آمد.
مشخصات جغرافیایی
هرستان سمنان مهم ترین منطقه استان سمنان است که در درازای جغرافیایی 53 درجه و 23 دقیقه و پهنای جغرافیایی 35 درجه و 34 دقیقه واقع شده است. این منطقه از خاور و شمال خاوری به شهرستان دامغان، از شمال به شهرستان ساری و قسمتی از شهرستان سواد کوه، ازباختر به شهرستان های گرمسار و دماوند و از جنوب به شهرستان های نایین و اردستان محدود می شود.
شهرستان سمنان در دامنه‌های جنوبی سلسله جبال البرز قرار گرفته و به تدریج از شمال به جنوب از ارتفاع آن کاسته می شود و به کویر نمک منتهی می شود. رشته کوه البرز هم چون دیواره‌ای شهرستان سمنان را از مازندران جدا می ‌سازد. ارتفاع متوسط شهرستان سمنان از سطح دریا 1132 متر است و در فاصله 234 کیلومتری خاور تهران و در مسیر جاده اصلی (آسفالته) تهرانمشهد واقع شده است.
بر اساس آخرین آمار جمعیتی در سال 1375 جمعیت این شهرستان 142330 نفر بوده که از این رقم 91045 نفر جمعیت مرکز شهرستان بوده است. مردم شهرستان سمنان آریایی نژادند و به زبان فارسی با گویش سمنانی سخن می گویند. شهر سمنان مرکز شهرستان سمنان وهم چنین مرکز استان سمنان است. شهر سمنان درغرب گذر آهوان قرار گرفته و به گفته سیاحان این جاده محبوب ترین راه جهت رسیدن به ری در تابستان با گذشتن از ده کوهستان و دارا بودن مناظر خرم و زیبای طبیعی بوده است. شهرستان سمنان از راه های ارتباطی جاده ای, راه آهن و هوایی برخوردار است. مهم ترین مسیرهای دسترسی از شهرهای بزرگ به این منطقه راه اصلی تهرانمشهد است که از میان شهر سمنان می گذرد. دراین مسیر فاصله سمنان با گرمسار 118، با تهران 234، با دامغان 110، با شاهرود 176 و با مشهد 658 کیلومتر است.
مسیرفرعی سمنان – مهدی شهر به درازای 18 کیلومتر که پس از طی 26 کیلومتر با گذشتن از مهدی شهر به شهمیرزاد می رسد و مسیر فرعی سمنان– فیروزکوه به درازای70 کیلومتر از جمله دیگر راه های مناسب این منطقه هستند. سمنان هم چنین در مسیر راه آهن سراسری تهران – مشهد قرار دارد.


عمارات و محوطه های باستانی


حمام ها و آب انبارها در شهرستان سمنان 

نقشه گوگل - سمنان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2017