نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان بندر جاسک

نام این بندر که امروزه جاسک نامیده می شود، در دوران گذشته به صورتهای جاشک،چاشک، جک، راس الجاسک وچاسک نیز ثبت شده است . در دوران بسیار قدیم بندر جاسک یکی از کانونهای معتبر آیین میترا بود . معبدی به نام آناهیتا در جاسک باقی مانده است. تهمتن بن توران شها ملقب به سلطان قطب الدین در سال1330میلادی به بعد در جاسک حکومت داشته است.
سال1616میلادی انگلیسیها بندر جاسک را به عنوان بندر تجاری خود در شمال خلیج فارس انتخاب کردند. اولین محموله انگلیسیها در سال1616 با کشتی از هند در جاسک پهلو گرفت ودر سال1619میلادی ، تجار مذکور اولین تجارتخانه شرکت هند شرقی در جاسک تاسیس کردند.این بندر تا زمانی که بندرعباس به تجارت انگلیسیها اختصاص داده شد، مرکز تجارت ومعاملات کمپانی هند شرقی با مرکز ایران بود. در اواخر سال1620میلادی هلندیها از ورود دو کشتی کمپانی هند شرقی به بندر جاسک جلوگیری کردند. این کار که منجر به نبرد سختی بین انگلیسیها وهلندیها در حوالی این بندر شد، به شکست واخراج هلندیها از بندر جاسک انجامید.
کشور انگلیس برای بسط نفوذ خود در سال 1864میلادی اقدام به استحکام مواضع خود در خلیج فارس نمود . ازجمله این اقدامات، ایجاد خطوط تلگراف وکابل زیر دریایی بود که ایران وهند را از طریق گواتر – جاسک- بندرعباس مرتبط می ساخت. دولت انگلیس استحکامات نظامی چندی در جاسک به وجود آورد. در سال1901میلادی خطوط تلگرافی (سیم دریایی) دیگری از بندر جاسک به مسقط (عمان) دایر شد که مرکز آن در جاسک قرار داشت.
در سال1932 از سوی دولت ایران عبور بدون اجازه هواپیماهای انگلیسی وهلندی که از خاور دور به خاورمیانه می آمدند، ممنوع اعلام شد زیرا از بدو تأسیس خطوط هوایی این دوکشور بدون کسب اجازه در فرودگاهای جاسک- بندرعباس- لنگه فرود می آمدند. در نتیجه ممنوعیت ، مسیر پروازهای فوق تغییر کرد. بندر جاسک امروزه از شهرهای نسبتا" آباد استان هرمزگان است که سه طرف آن را آبهای ساحلی احاطه کرده وآن را به صورت یک شبه جزیره درآورده است. شهر از دوسوی شرق وغرب به خلیج جاسک می پیوندد واز سوی دیگر (شمال شرقی) ، به مناظق نظامی متصل است.این موقعیت شکل ظاهری شهر را به حالت طولی درآورده وعرض آن را بسیاری محدود کرده است.
شهرستان جاسک،با پهنه‌ای حدود 2/16136کیلومترمربع، در کرانه دریای مکران (دریای عمان) در خاور تنگه هرمز قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا 8/4 متر است. جاسک ‌در گذر زمان دارای نام‌های بسیاری چون کارپل، کارپلا،جاشک، کفشک، جک، رأس الجاسک، و جاسک بوده است و در روزگار هخامنشیان، به آن بدیس یا بادیس می‌گفته اند. به دلیل کمبود آب در شهرستان جاسک، کشاورزی رونق چندانی ندارد. تولیدات صنایع دستی این شهرستان بیش‌تر جنبه خود مصرفی‌در منطقه‌داشته و زنان بشاگرد در نقاط روستایی صنایع دستی منطقه را تولید و عرضه می کنند. سمبل صنایع دستی این ناحیه را می توان ساخت کپرها که واحد مسکونی خانواده را تشکیل می‌دهد، دانست که از شاخه ها و برگ‌های نخل درست می شود. حصیربافی، زیرانداز بافی، سوزن دوزی، خورجین و جوال دوزی، خرسک پشمی (که نازک‌تر از گلیم است) و کم دوزی از جمله صنایع دستی رواج یافته در این شهرستان است. مهم‌ترین دلیل اهمیت یافتن جاسک، موقعیت سوق‌الجیشی آن در کرانه‌های خلیج فارس بوده است. این موقعیت از دوره‌های پیش از اسلام مورد توجه حکام بوده است. از سوی دیگر، رواج صید مروارید و نیز وجود امکان تجارت خارجی برای ایران از این طریق اهمیت آن‌را افزود. با اعمال سیاست‌های استعمارگرانه انگلیس در جاسک در قرن هفدهم، برخی تأسیسات پایه‌ای درمنطقه ایجاد می‌شود و جاسک از این منظر اهمیت می‌یابد. هم اکنون نیز جاسک به‌عنوان یک مرکز صید ماهی مطرح است و نیز ویژگی بندرگاهی آن به اهمیت این منطقه افزوده است. سواحل زیبا و گرم دریای مکران(عمان) مهم‌ترین جاذبه‌ی دیدنی شهرستان جاسک را تشکیل می‌دهد. آب های کرانه‌ای جاسک از نظر منبع صید و راه های دریایی دارای ارزش ویژه‌ای است. بیش تر مردم جاسک به ماهی گیری می پردازند و« بحل» و«یک بنی»، در نزدیکی شهر جاسک از صیدگاه های مهم این ناحیه به شمار می‌آیند. صید های مهم این منطقه ماهی «هوور» و «ساردین» است و ماهی غیر خوراکی«موتو» نیز صید می شود. کوه سیبا درمیان شهرستان میناب و جاسک، آثار انگلیسی ها و هلندی ها، اتاق های ساسانی درآخر دماغه کوه مبارک، امام زاده امیردیوان، دژ پرتغالی ها در بندر جاسک، دخمه و گورستان پیش از اسلام در 15 کیلومتری شمال خاوری شهر جاسک، در محلی به نام سعادتمند، ساختمان پست و تلگراف ( 1869 م ) و ساختمان بنگله سرخ ( 1294هـ . ق ) برخی از مکان‌ های دیدنی و تاریخی شهرستان جاسک را تشکیل می‌دهند.
کشاورزی و دام داری
به دلیل کمبود آب در شهرستان جاسک، کشاورزی رونق چندانی ندارد. اما با انجام طرح های اصلاحی، مانند کندن چاه های ژرف و تامین آب کشاورزی، می توان فراورده های با ارزشی تولید کرد. از فراورده های کشاورزی این ناحیه می توان صیفی، توتون، تنباکو، لیمو، پرتقال، نارنگی، گیاهان علوفه ای، جو، گندم و خرما را نام برد. در این شهرستان دامداری به ویژه پرورش بز، زنبورداری و نگهداری شتر رایج می باشد.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان جاسک، با پهنه ای حدود 2/16136 کیلومتر مربع، در کرانه دریای مکران (دریای عمان) در خاور تنگه هرمز قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا 8/4 است. این شهرستان از شمال به شهرستان های کهنوج و میناب، از خاور به شهرستان چابهار، از باختر به دریای مکران و شهرستان میناب و از جنوب به دریای مکران محدود می باشد. شمال این شهرستان کوهستانی بوده و از کوه های گچی و آهکی تشکیل شده است. رشته کوه های بشاگرد باختری که بیش تر در شهرستان های کهنوج و میناب قرار دارند، نواحی شمالی شهرستان را پوشانده اند. در این ناحیه می توان به دو خلیج خاوری و باختری جاسک که به وسیله شبه جزیره جاسک به وجود آمده اند، اشاره نمود. در بخش های نزدیک به بندر جاسک، ژرفای چندانی وجود ندارد و لنگرگاه مناسبی برای لنج های باربری و مسافربری به شمار می رود. کرانه های دریای مکران، در برخی نقاط صخره ای و در پاره ای رسی می باشند. شهرستان جاسک مانند دیگر شهرستان های کناره ای خلیج فارس و دریای مکران، از آب و هوای گرم و مرطوب برخوردار است که زیر تأثیر آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی قرار دارد. بیش ترین حرارت هوا در تابستان 41 تا 52 درجه سانتیگراد می باشد، اما در زمستان هوا معتدل و حرارت حدود 17 درجه سانتی گراد است. پوشش گیاهی این شهرستان متأثر از شرایط آب و هوا و ریزش بارندگی است که در ناحیه حاره‌ای و جنگل‌های کرانه‌ای دارای گونه‌های گرمسیری بوده که نوار کرانه ای شهرستان را به گونه پراکنده در برگرفته است. جمعیت شهرستان جاسک، ‌در سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1375 هـ . ش، 56214 نفر، شامل 28930 نفر مرد و 27284 نفر زن بوده است. مردم شهر جاسک مسلمان و پیرو مذهب شیعه و سنی هستند. زبان آن ها فارسی است و به زبان های بلوچی، عربی و هندی نیز آشنایی دارند. بلندی شهر جاسک از سطح دریا حدود 5 متر و فاصله هوایی آن تا تهران 1274 کیلومتر است. فاصله زمینی این شهر تا تهران 1760، تا بندرعباس 330، ‌تا میناب 235، تا خمیر 385، تا کنگ 600، ‌تا لنگه 605 کیلومتر است و فاصله دریایی آن تا خرمشهر 665، تا کویت 635، تا بوشهر 520، تا دوحه قطر 405، تا کیش 360، ‌تا بوموسی 200، تا لنگه 215، تا شارجه 215، تا قشم 125، تا بندرعباس 145، تا چابهار 165، و تا مسقط – عمان 130، مایل دریایی است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
جاسک‌ درگذر زمان‌دارای نام‌های بسیاری چون کارپل، کارپلا،جاشک، کفشک، جک، رأس الجاسک، و جاسک بوده است و در روزگار هخامنشیان، به آن بدیس یا بادیس می گفته اند. بنا بر نظر برخی از مورخین، نام جاسک بر گرفته از نام ماهی «کفشک» است که در گذشته در آب های کرانه جاسک به فراوانی یافت می شده و بعد ها به جاشک تبدیل گردیده است. همانند این عقیده، برخی نیز با توجه به فراوانی ماهی «کش» ( فارسی)‌ یا «جش» (عربی) در آب های جاسک، نام گذشته این شهر را «کش» یا «جش» که بعدها به جاشک تبدیل شده است، ذکر می کنند. با این وجود عده ای نیز این نام را به قوم «شیهو» که در روزگار کهن در ناحیه جاسک، به ویژه بندر جاسک کنونی، و نیز شمال عمان، زندگی می کرده اند منسوب می دانند. بر این اساس نام های جاشک، جشن و جاسک، در کرانه های دریای پارس بازگو کننده وجود شیهوها یا جاشوها در این منطقه است. «جاشو» در لغت به معنی ناویار و ملوان آمده است. درسال 1320 هـ . ش، نام بندر« جاشک» به «جاسک» تغییر می یابد. جاسک از روزگاران کهن دارای اهمیت بوده و به عنوان پایگاه دریایی، مرکز داد و ستد و بازرگانی مورد استفاده قرار گرفته است. این شهردر روزگار هخامنشیان بندری آباد و پرجمعیت بوده و در دوران پارت ها، جایگاه استراتژیک و مهمی داشته است. ساسانیان شماری از شهرها و بندرهای پیشین (جاسک، سیراف، ‌هرمز، کیش، … ) را گسترش دادند و تا دور دست ترین سرزمین های آن روزبه داد و ستد پرداختند. جاسک همانند گذشته از مراکز دریایی و بازرگانی ایران محسوب می شد و در سر راه کشتی رانی ایرانیان به هند و چین قرار داشت. پس از برآمدن اسلام، عرب ها اندک اندک همه کرانه های خلیج فارس و دریای مکران را در دست گرفتند و در روزگار عباسیان بازرگانی میان دریای پارس، هند و چین شکوفا شد. در سده 7 هـ . ق، شهر جاسک دارای اقتصادی شکوفا، دریانوردی پیشرفته و مردمی سخت کوش، هنرمند و جنگاور بود و با توجه به آثار و نوشته های تاریخ و جغرافیا نگاران اسلامی، شهر جاسک از دریا نوردی پرتوان، بازار بزرگ، لنگرگاه مناسب و بافت شهری پیشرفته ای برخوردار بوده که همه کشتی های رهسپار هند و چین، در آن لنگر انداختنه و مسافران و بازرگانان چند روزی در این شهر به خرید کالا و استراحت می پرداختند.


نقشه گوگل - بندر جاسک


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018