نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان بوئین زهرا

از آثارموجود درتپه های باستانی شهرستان بوئین زهرا؛ پیشینه ای حدود 9000 سال برای این منطقه برآورد می شود که از قدیمی ترین مناطق ایران و جهان به شمار می آید. بوئین زهرا درفاصله پنجاه کیلومتری شهر قزوین قرار گرفته است. شغل اصلی مردم بوئین زهرا کشاورزی است و به طور کلی آب و هوای آن معتدل خشک است. هوای مرکز شهرستان، تابستان ها گرم و خشک و زمستان ها سرد است. در زلزله سال 1341 بسیاری از آثار باستانی بویین زهرا فرو ریخت. از آثار باقی مانده این منطقه می توان به کاروان سرا های دوره صفویه و برج های خرقان اشاره کرد.
صنایع و معادن شهرستان بویین زهرا
صنایع و معادن شهرستان بویین زهرا در دو دسته صنایع دستی و سنتی و صنایع ماشینی قابل بررسی است. صنایع دستی این شهرستان شامل: قالی بافی و گلیم بافی در شهرها و روستاهای منطقه است و صنایع ماشینی نیز محدود به کارخانه های موجود در زمینه مواد غذایی و ... است.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی و دام داری شغل اصلی مردم بویین زهرا کشاورزی است و عمده محصولات آن ها شامل غلات، بنشن، انگور و پنبه می باشد. از عمده ترین محصولات شهرستان است. دام داری نیز در کنار کشاورزی در این منطقه صورت می گیرد. دام داری های منطقه بویین زهرا بیش تر به صورت سنتی هستند و به تازه گی برخی واحد های صنعتی دام داری در این ناحیه افتتاح شده است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
برخی کلمه زهرا را تبدیل شده واژه «زرا» از «زر» به معنی مقدس دانسته و بویین را ترکیبی از «بو» و «یین» به معنی «چشمه» و «خدا» می دانند که روی هم «چشمه خدای مقدس» می شود که آن را متعلق به الهه آناهیتا - فرشته پاکی و آب های روان - می دانستند. در این منطقه معبدی به نام ناهید بوده که بعدها به «خاتون»، «بی بی»، «دختر» و … تغییر نام داده است. در کتاب «التدوین» آمده که منظور از «زهرا» دختر «روی» صاحب ری است که بقعه ای را به دخترش بخشید و او هم در آن جا بنایی کرد. «خرابه قلا» یا «قلعه خرابه» و تپه عظیم «برموده» در شمال ابراهیم آباد، حاکی از تمدنی کهن در این منطقه است. دشت قزوین، «دشتابی»، «رامند» و بوئین زهرا - که درجنوب استان قزوین واقع شده است- تمدنی بسیار کهن دارند. درلا به لای صدها تپه باستانی این منطقه، می توان تمدن بزرگ و دیرینه ای به طول بیش از 9000 سال را مشاهده کرد. آثار کشف شده از جنس طلا، برنز و سفال، با نقوش شطرنجی و نقاشی حیوانات با رنگ های قهوه ای تیره، اخرایی و مایل به سبز - از حیث تنوع و تناسب در شکل و رنگ آمیزی - جزو نمونه های ارزنده سفال پیش ازتاریخ این ناحیه است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان بوئین زهرا از نظر جغرافیایی در 50 درجه و 4 دقیقه درازای خاوری و 35 درجه و 46 دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع 1210 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این منطقه؛ معتدل مایل به گرم وخشک است. بوئین زهرا در سال های گذشته بخشی از استان زنجان محسوب می شد، اما هم زمان با استان شدن قزوین، یکی از شهرستان های این استان به شمار آمد. این شهرستان که در جنوب خاوری استان قزوین قرار دارد، در پی زمین لرزه شدید شهریور ماه 1341 - برابر با سپتامبر 1962 - به سختی آسیب دید، اما با تلاش پی گیر و مستمر مردم و دولت، به سرعت بازسازی شد. غالب بناها و ساختمان های امروزی بویین زهرا بعد از زمین لرزه مزبور ساخته شده است. مسیرهای دست رسی به شهرستان بویین زهرا مناسب هستند و راه اصلی زنجان- قزوین از 8 کیلومتری این شهرستان عبور می کند که از مهم ترین راه های آن ها است. راه های ارتباطی بویین زهرا به شهرستان های اطراف از نوع جاده های اصلی و آسفالته است به این ترتیب دست رسی این شهرستان به تهران، ساوه،‌ قزوین و تاکستان به سهولت مقدور و میسر است. طبق سرشماری سال 1375 شهرستان بوئین زهرا 109707 نفر جمعیت داشته است


مساجد در شهرستان بوئین زهرا

کاروانسراها در شهرستان بوئین زهرا

آرامگاهها وامامزاده ها در شهرستان بوئین زهرا

نقشه گوگل - بوئین زهرا


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018