نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان اندیمشک

اندیمشک در 158کیلومتری شمال اهواز و در دامنه‌های جنوبی زاگرس و در کناره خرابه های شهر قدیمی «لور» واقع شده است.آب آشامیدنی شهر اندیمشک در نمونه آب شناسی در ایران کم نظیر و بی‌مانند شناخته شده و بهترین نوع آب‌طبیعی و زلال در‌این سامان وجود‌دارد. آثار تاریخی اندیمشک را ویرانه های شهر ساسانی لور، پل صیحه، بقعه شاه‌زاده احمد درمازو، قلعه‌رزه و ویرانه‌های‌شهرایلامی‌زعفران‌دشت تشکیل می‌دهد. مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان اندیمشک را قالی‌بافی،جاجیم‌بافی،گلیم بافی و موج‌بافی تشکیل می‌دهد. طرح قالی‌ها بیش تر طرح‌های اصفهان و کاشان با نقش های شاه عباس و محلی است. قالی بافی در بیش‌تر روستاهای این شهرستان رایج است
مکان های دیدنی و تاریخی
آثار تاریخی اندیمشک را ویرانه های شهر ساسانی لور، پل صیحه، بقعه شاهزاده احمد در مازو، قلعه رزه و ویرانه های شهر ایلامی زعفران دشت تشکیل می‌دهد.
کشاورزی و دام داری
شغل اصلی مردم اندیمشک کشاورزی می باشد. محصول عمده این بخش غلات دیمی بوده و گندم، جو، انار، انجیر، سیب، گردو و انگور هم از دیگر محصولات این شهرستان است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان اندیمشک از شهرستان های استان خوزستان است که ازنظرجغرافیایی در 48 درجه و 21 دقیقه ی درازای خاوری و 32 درجه و 27 دقیقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع 150 متری از سطح دریا واقع شده واز شمال به استان لرستان، از جنوب به دزفول و شوش و از باختر به استان ایلام محدود می شود. این شهرستان در جلگه واقع شده و آب وهوای آن گرم و خشک است. آب آشامیدنی شهر اندیمشک در نمونه آب شناسی در ایران کم نظیر و بی‌مانند شناخته شده و بهترین نوع آب طبیعی و زلال در این سامان وجود دارد.شهرستان اندیمشک از نظر موقعیت راه های شوسه، اصلی و مرکزی دارای اهمیت بوده و راه های آن عبارتنداز:
آزاد راه اندیمشکدزفول به درازای 10 کیلومتر
جاده آسفالته اصلی اندیمشک – سد دز به درازای 25 کیلومتر
بزرگراه اندیمشک – اهواز به درازای 152 کیلومتر
جاده آسفالته اندیمشکدهلران به درازای 170 کیلومتر
جاده آسفالته اندیمشک – پل دختر به درازای 105 کیلومتر
جاده آسفالته اندیمشکدره شهر در استان ایلام به درازای 135 کیلومتر
راه آهن سراسری نیز از این شهر عبور می کند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
اندیمشک واژگون شده «هندی مشک» است که در کنار خرابه های شهر قدیم «لور» و «اری ترین» ساخته شده است. لور شهری آباد بوده که مورخین نیز از آن نام برده اند، اما از قرون و سطی به بعد از آبادی آن کاسته شده و پس از آن رو به ویرانی نهاده است. در روزگار فتح‌علی‌شاه قاجار شخصی به نام حاج صالح خان مکری(حکمران شوشتر و دزفول) در کنار ویرانه های باستانی شهر لور دژی ساخت و آنرا قلعه «صالح آباد» نامید، تا این که در اواخر دوره قاجاریه روستای صالح آباد در 2 کیلومتری این دژ بوسیله ایل «سگوند» ساخته شد که شامل سیاه چادرها و کپرهای این ایل و برخی از مهاجران لر بختیاری بود. اما دیری نگذشت که راه آهن سراسری جنوب افتتاح شد و سیاه چادرها و کپرها از میان رفته و صالح آباد، اندیمشک نامیده شد. از این روزگاران اندیمشک راه گسترش و پیشرفت را پیمود. شهر اندیمشک شهری توریستی و از نظر موقعیت راه های شوسه، اصلی و مرکزی مهم می باشد، زیرا تنها شهری است که استان خوزستان، لرستان و کرمانشاهان را به هم ارتباط می دهد. در سمت شمال خاوری شهر، دشتی بایر است که از قدیم مردم به آن لور گفته اند و همان سرزمینی است که به نام ایلام از آن یاد می شود.


طبیعت در شهرستان اندیمشک

در 13 کیلومتری جاده اندیمشک به اهواز جاده ای منشعب می شودکه پس از 120 کیلومتر به دهلران می رسد. چشمه معدنی دهلران به فاصله 5 کیلومتری شمال آن از زمین خارج می شود. دراین منطقه دره وسیعی وجود دارد که بوی سولفور آن از فاصله دور به مشام می رسد. آب این چشمه از دسته آب های کلرورسولفاته و بیکربناته کلسیک گرم می باشد و خواص درمانی فوق العاده ای دارد. مردم منطقه به منظور درمان بیماری های روماتیسمی،‌دردمفاصل و استخوان از آب این چشمه استفاده می کنند.


نقشه گوگل - اندیمشک


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018