نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان استهبان

استهبان یکی‌از شهرستان‌های استان فارس است که مردم آن به زبان فارسی با گویش های محلی و ترکی سخن می‌گویند. شغل افراد این منطقه کشاورزی، دام داری و صنایع دستی است. ساخت ظروف سفالی لعاب دار و ظریف و کاشی های هنری مهم ترین صنعت دستی شهرستان استهبان است. بهترین ظروف کاشی از نوع سفالی ساده و لعاب‌دار و کاشی‌های هنری استان فارس، در شهرستان استهبان تولید وعرضه می شوند. فرش‌بافی نیز در این منطقه رواج و رونق زیادی دارد و قالی‌ها بیش تر توسط زنان و دختران و با نقش های محلی و شریعتمداری بافته می شوند. در مرکز استهبان یک شرکت فرش تولید، خرید و فروش‌فرش و صدور آن را به نقاط دیگر به عهده دارد. نمد مالی، کلاه بافی، صابون پزی و تخت گیوه سازی از دیگر صنایع دستی منطقه است ‌که‌ در شهرستان استهبان رواج دارد.
مکان های دیدنی و تاریخی
جاذبه های طبیعی و تاریخی، مکان های دیدنی شهرستان استهبان را تشکیل می دهند. مهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه را دریاچه، تنگ و گردش‌گاه ها تشکیل می دهند. دره سبز و خرم تنگ استهبان با پوشش جنگلی و چشم اندازهای بسیار زیبا قابلیت گردشگاهی مناسبی‌را ایجاد‌نموده و تنگ‌لای تاریک‌درطول سال، پذیرای‌علاقه مندان ورزش‌های کوهستانی و دوست داران جلوه های طبیعی است. مراتع و گل زارهای حاشیه دریاچه بختگان همراه با ماهی های آزاد و پرندگان وحشی چشم اندازهای زیبایی از این دریاچه در بهارو پاییز به وجود می آورند که بسیار جذاب و دیدنی‌هستند و گردش‌گاه های طبیعی و جالب توجهی را فراهم کرده اند. مسجد جامع استهبان از آثار دوره تیموری است و مسجد سنگی ایج که ساختار اصلی آن به دوره ساسانی بر می گردد، از مهم ترین جاذبه های تاریخی شهرستان استهبان به شمار می آید.
صنایع و معادن
صنایع نیز درارتباط با مشاغل عمده شهرستان برقرار شده و انواع کارخانه‌های تهیه مواد غذایی، کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی و کارگاه های فرش‌بافی در این منطقه دایر هستند. معادن شهرستان استهبان محدود به معادن سنگ های ساختمانی است که از برخی از آن ها بهره برداری نیز صورت می گیرد.
کشاورزی و دام داری
این شهرستان به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و امکانات کافی برای کشاورزی از لحاظ کشاورزی رونق دارد و انواع محصولات کشاورزی را می توان در این شهرستان کشت کرد. عمده ترین فرآورده های کشاورزی استهبان عبارتند از : گندم، جو، زعفران، پنبه، چغندر، انجیر، مویز، بادام، بنشن، تره بار که بیش تر این محصولات جزء صادرات شهرستان محسوب می شوند. دام داری نیز پس از کشاورزی از مهم ترین مشاغل اهالی این شهرستان می باشد. انواع فرآورده های دامی و لبنی و دام زنده از تولیدات این بخش به شمار می روند. بازرگانی در شهرستان استهبان به لحاظ شغل غالب افراد که دام داری، کشاورزی و صنایع دستی می باشد، درارتباط با همین مشاغل شکل گرفته و عمده ترین صادرات این شهرستان عبارتند از: گندم، جو، زعفران، پنبه، چغندر قند، تره بار، گوسفند، قالی، گلیم، گیوه، کلاه نمدی.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان استهبان در خاور استان فارس و نزدیکی دریاچه بختگان واقع شده است. این شهرستان از شمال به دریاچه بختگان، از خاور به شهرستان نیریز، از جنوب به فسا و داراب و از باختر به بخش رونیز محدود می گردد. مردم منطقه مسلمان هستند و اقلیتی ارمنی نیز در آن‌جا ساکنند مرکز این شهرستان شهر استهبان است که در طول جغرافیایی 54 درجه و 2 دقیقه و عرض جغرافیایی 29 درجه و 7 دقیقه و در بلندی 1730 متری از سطح دریا واقع شده است. شهرستان استهبان برابر با سرشماری سال 1375 تعداد 62931 نفر جمعیت دارد که نژاد این مردم آریایی است. شهر استهبان در مسیر راه شهرستان های فسا - نیریز و فاصله اش تا مرکز شیراز 191 کیلومتر است.مسیرهای دسترسی به این منطقه را راه استهبان - نی ریز به طول 37 کیلومتر، راه استهبان - سروستان به طول 96 کیلومتر، راه استهبان- داراب به طول 70 کیلومترتشکیل می‌دهند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نام این شهرستان از لغت «سته» به معنای انگور و انگورستان گرفته شده است. آبادانی این شهر از سال 746 هجری قمری ( پس از ویرانی آن در دوره مغول ) به دست امیر مبارز الدین آل مظفر صورت گرفته است. این شهر در قدیم چهار محله داشت که هر محله دارای مساجد و آب انبارهای متعددی بود. حمدالله مستوفی از آن به نام شهرکی پر درخت که آب و هوای معتدل و میوه فراوان دارد، یاد کرده است. جغرافی نویسان اسلامی نام آن را به صورت اصطهبانان و گاهی هم اصطهبانات ثبت کرده اند، ولی با گذشت زمان، فارسی زبانان آن را اصطهبان نامیده اند. مورخین بسیاری از استهبان یاد کرده اند. گفته می شود در دوره قاجار بیشتر خانه های استهبان ازخشت خام، گل و چوب بود و تعداد آن ها به هزار می رسید. در گذشته های دور استهبان یکی از حکومت های 18 گانه فارس بوده است. شکوه‌مند ترین دیدنی شهر استهبان چنار عظیم و موزون بسیار کهن میدان شهر با ارتفاع 47 متر و قطر تقریبی 5/11 متر است. استهبان یکی از شهرهای آباد و زیبای استان فارس است که مورخین و جغرافی‌دانان همواره در نوشته هایشان آن را با آب و هوای خوب و محلی پر درخت و پر نعمت معرفی نموده اند. این شهرستان از 1358 به عنوان شهرستانی مستقل شناخته شد.


طبیعت در شهرستان استهبان

مساجد و مدارس مذهبی در شهرستان استهبان

آرامگاه ها ، امامزاده ها و زیاتگاه ها درشهرستان استهبان

نقشه گوگل - استهبان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018