نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان آستارا

آستارا یکی از زیباترین نواحی ایران است که در شمال ایران و در استان گیلان، حد فاصل استان گیلان و اردبیل واقع شده است. به علت شرایط آب و هوایی ویژه و وجود خاک مناسب قسمت زیادی از شهرستان آستارا پوشیده از انواع رستنی ها و گیاهان است. وجود کشتزارها و جنگل های این شهرستان همراه با چشم انداز کرانه های دریای مازندران‌دردره میانی استان‌های گیلان و اردبیل بدیع‌ترین منظره‌های طبیعی را به وجود می آوردوتحسین هر بیننده‌ای را برمی‌انگیزد. منطقه حفاظت شده لوندویل‌در آستارا که یکی از زیبارتین گردشگاه های این منطقه به شمار می‌آید، آرامگاه پیر قطب‌الدین باغچه سرا در3 کیلومتری شمال باختری آستارا، هم نشینی دریا، کوهستان، جنگل و دره های عمیق و پرشکوه مانند گردنه حیران همراه با زندگی عشایر طالش در این منطقه، لباس‌های سنتی، آداب و رسوم خاص آن ها و ده‌ها جاذبه‌ی دیگر تنها بخشی از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان آستارا را تشکیل می‌دهند. امروزه بازار آستارا نیز خود به نوعی جاذبه برای سفر مردم مناطق مختلف کشور به این ناحیه تبدیل شده است. مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان سبدبافی و حصیربافی، سفال‌گری، نمدمالی، قالی بافی، گلیم بافی، صنعت ریسندگی و بافندگی و نمدمالی است.
مکان های دیدنی و تاریخی
منطقه حفاظت شده لوندویل‌در آستارا که یکی از زیباترین گردشگاه های این منطقه به شمار می‌آید، آرامگاه پیر قطب الدین باغچه سرا در3 کیلومتری شمال باختری آستارا، هم نشینی دریا،کوهستان، جنگل و دره های عمیق و پرشکوه مانند گردنه حیران تنها بخشی از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان آستارا را تشکیل می‌دهند. امروزه بازار آستارا نیز خود به نوعی جاذبه برای سفر مردم مناطق مختلف کشور به این ناحیه تبدیل شده است.
کشاورزی و دام داری
آستارا در منطقه‌ای جلگه ای قرار گرفته و از آب و خاک مناسب برای کشاورزی برخوردار است. آب کشاورزی از رود تأمین می‌شود. محصولات کشاورزی آستارا را برنج، گندم، جو، ‌‌تره بار، ازگیل، آلو، آلوچه و سیب تشکیل می‌دهند. دام داری در کنار کشاورزی در این منطقه رونق کافی دارد ولی بیش تر به صورت سنتی رواج دارد.
مشخصات جغرافیایی
آستارا در طول جغرافیایی 48 درجه و 52 دقیقه و عرض جغرافیایی 38 درجه و 28 دقیقه واقع است که ارتفاع آن نسبت به دریای آزاد منهای 22 است. آستارا یکی از شهرستان‌های استان گیلان است که در 189 کیلومتری شمال باختری شهر رشت و در مسیر راه اصلی رشتاردبیل در منطقه ی جلگه ای ساحلی دریای مازندران واقع است. همسایگان آستارا از شمال جمهوری آذربایجان، از خاور دریای مازندران، از جنوب شهرستان هشتپر و از باختر اردبیل هستند. رود آستارا از شمال شهر می گذرد و آستارای ایران را از آستارای جمهوری آذربایجان جدا می کند. رود خواجه کریم چای نیز از مرکز شهر می گذرد و به دریای مازندران می پیوندد. مناطق باختری مشرف به آستارا کوهستانی هستند. آب و هوای آستارا معتدل و مرطوب و میزان بارندگی سالانه به طور متوسط 1500 میلی متر است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
آستارا واژه‌ای تالشی است که تالشی‌ها آن را « هسته » و یا « آهسته رو » تلفظ می کنند. از زمان صفویه تا قاجاریه، نام آستارا تنها به منطقه ای میان انزلی و رود ارس که بخشی از آن در حال حاضر جزو جمهوری آذربایجان است، اطلاق می شده است. بررسی متون تاریخی مربوط به آستارا نشان می دهد که این شهر در قرن گذشته دهکده کوچکی در آبریز رودخانه آستارا به نام دهنه کنار بوده و این نکته بیان‌گر این است که آستارا به منطقه ‌ای کوهستانی اطلاق می شده نه یک ناحیه شهری. از مشاهدات خاورشناسان در قرن نوزدهم چنین برمی آید که این روستا دارای مکان هایی بوده که از طریق آن ها کالاهای تولیدی به خارج از ایران صادر می ‌شده که این مساله نقش مهمی را در توسعه منطقه ایفا کرده است. در اواخر دوره قاجار به دلیل توسعه روابط ایران و روسیه دهکده دهنه کنار تا حدی اهمیت بازرگانی و مسافرتی پیدا کرد، اما به سبب کمی عمق آب، بندرگاهی در آن احداث نشد. در محل کنونی آستارا دهی به نام «دهنه‌کنار» وجود داشته که از زمان قاجاریه به بعد، به سبب صدور کالا و رفت و آمد تجار توسعه یافت و سبب شد تا تمدن جدید اروپا، زودتر به این شهرستان راه پیدا کند، به طوری که هم زمان با تأسیس دارالفنون در تهران، در‌ آستارا نیز مدرسه ای به نام «مدرسه صادقیه» افتتاح شد. در دوره معاصر پس از گسترش روابط میان دولت های ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق و سپس با جمهوری های استقلال یافته آذربایجان و گرجستان، آستارا اهمیت بیش تری یافت.


طبیعت در شهرستان آستارا

آرامگاهها ، امامزاده ها و زیارتگاهها در شهرستان آستارا

نقشه گوگل - آستارا


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018